Przeznaczenie Podsumowanie Zasada Odczynniki Środki ostrożności Przechowywanie i stabilność Sposób użycia Interpretacja wyników Ograniczenia Charakterystyka Test specyfikacja Substancje zakłócające Kontrola
1. Przeznaczenie
ALKOTEST NA ŚLINĘ ALKAM jest szybką i bardzo czułą metodą na wykrycie obecności alkoholu w ślinie, w celu uzyskania informacji na temat przybliżonego stężenia alkoholu we krwi. ALKOTEST NA ŚLINĘ ALKAM zapewnia wstępnie przybliżony rezultat. W celu uzyskania dokładniejszego wyniku powinna być zastosowana alternatywna metoda chemiczna w celu potwierdzenia wyniku analizy. Metoda kliniczna ( badanie krwi ) i profesjonalna opinia powinna być zastosowana do każdego testu / badania w szczególności gdy wstępny wynik był pozytywny..
2. Podsumowanie
Dwie trzecie wszystkich osób dorosłych pije alkohol. Stężenie alkoholu we krwi, podczas którego osoba staje się osłabiona jest różne / zmienne i zależy od indywidualnej jednostki / od danej osoby. Każdy człowiek ma określone czynniki / parametry, które wpływają / mają wpływ na poziom stężenia alkoholu we krwi ( utratę odporności ), takie jak rozmiar, waga ciała, nawyki żywieniowe i tolerancja na alkohol. Nieodpowiednie ( nadmierne ) spożycie alkoholu może być czynnikiem przyczyniającym się do wielu wypadków, urazów i schorzeń.
3. Zasada
Jest wszechobecnie znane / jest dobrze znane i wiadome, że stężenie alkoholu w ślinie jest porównywalne do stężenia alkoholu we krwi. ALKOTEST NA ŚLINĘ ALKAM zawiera pasek z tworzywa sztucznego ( plastiku ) zakończony kwadratową poduszką / wkładem reakcyjnym na końcu. W kontakcie z roztworami alkoholu, wkładka reakcyjna zacznie natychmiastowo zmieniać kolory w zależności od występującego stężenia alkoholu. Wkładka wykorzystuje następującą w momencie badania reakcję chemiczno – enzymatyczną.
4. Odczynniki
Tetramethylbenzidine Alkohol oksydazy (EC 1.1.3.13) peroksydaza (EC 1.11.1.7) Inne dodatki
5. Środki ostrożności
Test na wykrycie alkoholu w ślinie ALKAM przedstawia wizualny wynik badania, gdzie barwa / kolor wkładki przedstawia przybliżone stężenie alkoholu we krwi. Składniki użyte w teście w bezpośrednim kontakcie ze śliną nie są środkami zakaźnymi. Nie powinno się natomiast używać testu ALKAM po upływie terminu ważności podanego na opakowaniu.
6. Przechowywanie i stabilność
ALKOTEST NA ŚLINĘ ALKAM przechowywać w temperaturze od 2° – 20° C ( 36 ° - 80° F ) w zamkniętym opakowaniu foliowym. Jeżeli temperatura przechowywania przekroczy 27° C wyniki testu mogą być nieprawidłowe / test może wskazywać nieprawidłowy wynik. Jeśli ALKOTEST ALKAM był przechowywany w lodówce, to należy przed użyciem odczekać do momentu aż osiągnie temperaturę pokojową przed wyjęciem z opakowania foliowego.
7. Sposób użycia
SPOSÓB UŻYCIA ( Przed wyjęciem z opakowania / użyciem upewnij się, że ALKTEST ALKAM ma temperaturę pokojową )

A) Powstrzymaj się przez 15 minut przed użyciem ALKOTESTU od spożywania pokarmów i napojów / Powstrzymaj się od przyjmowania pokarmów i napojów na 15 minut przed użyciem ALKOTESTU. Obejmuje to: Napoje bezalkoholowe, wyroby tytoniowe, kawę , cukierki miętowe itp.

B) Otwórz opakowanie i wyjmij z folii pasek testowy. Zwróć uwagę na podkładkę reakcyjną. Jeżeli podkładka reakcyjna ma niebieski kolor przed użyciem – NIE UŻYWAĆ!

C) Nawilż śliną podkładkę reakcyjną, albo połóż podkładkę reakcyjną bezpośrednio na języku czekając od 8 – 10 sekund. Po aplikacji śliny natychmiast uruchom stoper, bądź zerknij na zegarek. Po dwóch minutach odczytaj wynik. Porównaj kolor wkładki reakcyjnej z wykresem znajdującym się na opakowaniu w celu określenia względnego poziomu alkoholu we krwi.
8. Interpretacja wyników
Wynik pozytywny : ALKOTEST ALKAM wygeneruje zmianę koloru w obecności alkoholu w ślinie. Kolor będzie się znajdował w przedziale od koloru jasnozielonego 0,02 % - stosunkowo małe stężenie alkoholu we krwi do ciemnozielonego 0,30 % względnego stężenia alkoholu we krwi.

Zakres koloru podkładek umożliwia w przybliżeniu na określenie zawartości alkoholu we krwi. Badanie może produkować kolory, które pojawią się pomiędzy sąsiadującymi podkładkami,

UWAGA: ALKTEST ALKAM jest bardzo czuły na obecność alkoholu. Kolor zielony, który jest jaśniejszy niż 0,02 % kolorowej podkładki powinien być interpretowany jako pozytywny potwierdzający obecność alkoholu w ślinie, ale mniejszy niż 0,02 % względem alkoholu we krwi.

Wynik negatywny : Jeżeli ALKOTEST ALKAM nie pokazuje zmiany koloru, powinno to być interpretowane jako wynik negatywny, wskazujący na to, że nie wykryto alkoholu.
Nieważny / Niepoprawny : Jeżeli podkładka reakcyjna przed użyciem ma kolor zielony – NIE UŻYWAĆ!!!

UWAGA: Wynik podczas którego zewnętrzne krawędzie podkładki reakcyjnej wywołują lekkie żółte zabarwienie, podczas gdy większość podkładki / wkładki pozostaje bezbarwna – Test powinien być powtórzony w celu całkowitego nasycenia podkładki śliną. TEST NIE JEST WIELOKROTNEGO UŻYTKU!!!
9. Ograniczenia
A) Zaniechanie odczekania 15 minut po spożyciu pożywienia, napojów i innych produktów łącznie z wyrobami tytoniowymi, może spowodować błędny wynik z powodu zanieczyszczenia śliny przez spożyte substancje.

B) ALKOTEST ALKAM jest bardzo czuły na obecność alkoholu. Opary alkoholowe unoszące się w powietrzu mogą być wykryte przez ALKOTEST ALKAM. Opary alkoholu są obecne w wielu instytucjach i domach. Alkohol jest składnikiem wielu produktów w gospodarstwach domowych takich jak : płyny dezynfekujące, odświeżacze powietrza, perfumy oraz środki do czyszczenia okien. Jeżeli podejrzewa się obecność oparów alkoholowych, badanie powinno być przeprowadzone na obszarze wolnym od oparów.

C) Połykanie, lub spożywanie leków i produktów zawierających alkohol może przynieść pozytywne rezultaty testu.
10. Charakterystyka
Granica wykrywalności alkoholu w ALKOTEŚCIE ALKAM wynosi od 0,02 % do 0,30 % w stosunku do przybliżonego poziomu alkoholu we krwi. Granice wykrywalności ALKOTESTU ALKAM mogą się różnić w zależności od praw i przepisów lokalnych. Wyniki badań mogą być porównane z wykresem kolorów na opakowaniu foliowym.
11. Test specyfikacja
ALKOTEST ALKAM reaguje z alkoholami : METYLOWYM, ETYLOWYM i ALLILOWYM.
12. Substancje zakłucające
Następujące substancje mogą ingerować z ALKOTESTEM ALKAM przy użyciu próbki innej niż ślina. Wymienione substancje normalnie nie pojawią się w ślinie w ilościach wystarczających aby ingerować w rezultaty testu.

A) Środki, które wzmacniają kolory testowe / produkcję koloru:
- Peroksydazy,
- Silne utleniacze,

B) Środki, które hamują kolory testowe:
- środki redukujące: kwas askorbinowy, tanina, Pirogalol, Merkaptany i toksany, kwas szczawiowy, kwas moczowy,
- Bilirubina,
- L-Dopa
- L-metylodopa
- Methampyrone
13. Kontrola
ALKOTEST ALKAM może być zweryfikowany jakościowo przy użyciu rozczynu przygotowanego przez dodanie 5 kropli 80% alkoholu destylowanego do szklanki wody. Roztwór ten powinien wytworzyć barwną reakcję na wkładkę / nakładkę. Reakcja barwna z alkoholem w ślinie jest nieco wolniejsza i mniej intensywna niż w przypadku alkoholu w roztworze wodnym.